Święta Bożego Narodzenia są bardzo ważne w naszej kulturze. Wiążą się z nimi liczne tradycje, które większość z nas kultywuje bez względu na wiarę czy wiek.
Można rzec, że swego rodzaju zwyczajem nawet w niechrześcijańskich rodzinach jest spożywanie wieczerzy wigilijnej. Możemy zasiąść do stołu dopiero kiedy ujrzymy pierwszą gwiazdkę na niebie. Niegdyś ważne było, aby przy kolacji była parzysta ilość osób. W innym wypadku cały następny rok miał być mało pomyślny dla uczestników wieczerzy. W przypadku niespełnienia tego warunku należy zostawić jedno wolne nakrycie dla niespodziewanego gościa. W sam dzień Wigilii należy powstrzymać się od jedzenia mięsa i generalnie zachować post.
Również liczba posiłków jest określona, najlepiej, żeby wynosiła dwanaście, jednakże najistotniejsze jest, aby była ona parzysta. Do najczęściej wybieranych potraw należą gołąbki, smażony karp z ziemniakami, kapusta z grochem, barszcz czerwony z uszkami, zupa rybka oraz makowiec. Wybór konkretnych dań dużo zależy od rejonu Polski, którym się znajdujemy.
Przed posiłkiem wszyscy domownicy łamią się opłatkiem i składają sobie życzenia. Później następuje jedzenie, które można zakończyć wspólnym śpiewaniem kolęd. Jest to bardzo piękna tradycja, chętnie praktykowana przez ludzi w każdym wieku. Po zakończeniu wieczerzy wigilijnej następuje rozdanie podarunków i spędzenie czasu z najbliższymi. Chrześcijanie biorą udział także w uroczystej mszy świętej o północy, nazywana jest ona pasterką.
W dzień Wigilii istotne jest także ubieranie świątecznego drzewka, czyli choinki. To właśnie dzięki niej wprowadzimy do wnętrza prawdziwie świąteczny klimat.
Rodzinne święta są niezwykle istotne. Dlatego tez warto zadbać o tradycje i zwyczaje wigilijne, które pomogą poczuć atmosferę Bożego Narodzenia i spędzić czas z najbliższymi. Wesołych i rodzinnych świąt!