Tradycje wigilijne

Święta Bożego Narodzenia są bardzo ważne w naszej kulturze. Wiążą się z nimi liczne tradycje, które większość z nas kultywuje bez względu na wiarę czy wiek.

Można rzec, że swego rodzaju zwyczajem nawet w niechrześcijańskich rodzinach jest spożywanie wieczerzy wigilijnej. Możemy zasiąść do stołu dopiero kiedy ujrzymy pierwszą gwiazdkę na niebie. Niegdyś ważne było, aby przy kolacji była parzysta ilość osób. W innym wypadku cały następny rok miał być mało pomyślny dla uczestników wieczerzy. W przypadku niespełnienia tego warunku  należy zostawić jedno wolne nakrycie dla niespodziewanego gościa. W sam dzień Wigilii należy powstrzymać się od jedzenia mięsa i generalnie zachować post.

Również liczba posiłków jest określona, najlepiej, żeby wynosiła dwanaście, jednakże najistotniejsze jest, aby była ona parzysta. Do najczęściej wybieranych potraw należą gołąbki, smażony karp z ziemniakami, kapusta z grochem, barszcz czerwony z uszkami, zupa rybka oraz makowiec. Wybór konkretnych dań dużo zależy od rejonu Polski,  którym się znajdujemy.

Przed posiłkiem wszyscy domownicy łamią się opłatkiem i składają sobie życzenia. Później następuje jedzenie, które można zakończyć wspólnym śpiewaniem kolęd. Jest to bardzo piękna tradycja, chętnie praktykowana przez ludzi w każdym wieku. Po zakończeniu wieczerzy wigilijnej następuje rozdanie podarunków i spędzenie czasu z najbliższymi. Chrześcijanie biorą udział także w uroczystej mszy świętej o północy, nazywana jest ona pasterką.

W dzień Wigilii istotne jest także ubieranie świątecznego drzewka, czyli choinki. To właśnie dzięki niej wprowadzimy do wnętrza prawdziwie świąteczny klimat.

Rodzinne święta są niezwykle istotne. Dlatego tez warto zadbać o tradycje i zwyczaje wigilijne, które pomogą poczuć atmosferę Bożego Narodzenia i spędzić czas z najbliższymi. Wesołych i rodzinnych świąt!


Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 364

Fatal error: Uncaught Exception: Cache directory not writable. Comet Cache needs this directory please: `/home/bti/public_html/hdp.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache/http/www-xn--yczenia-vwb-xn--witeczne-j8a17f-net-pl`. Set permissions to `755` or higher; `777` might be needed in some cases. in /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:367 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thro in /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 367