Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
25 grudnia, Boże Narodzenie

Boże Narodzenie

Jest to jedno z najważniejszych i zarazem najpopularniejszych świąt religii chrześcijańskiej. Zarówno mali i duzi z utęsknieniem wypatrują pierwszej gwiazdki i suto zastawionego wigilijnego stołu. W naszej kulturze Boże Narodzenie oprócz wymiaru religijnego jest również celebrowanym zwyczajem lub tradycją w rodzinach niechrześcijańskich.

Według wierzeń jest to dzień narodzenia Jezusa Chrystusa, czyli Boga chrześcijan. Niezmienne jest on obchodzony dnia 25 grudnia. Wieczór wcześniej chrześcijanie jedzą wieczerzę wigilijną i dają sobie prezenty. Nieodłącznym elementem tego święta jest pasterka, czyli msza święta o północy z 24 na 25 grudnia. Odłam prawosławny Boże Narodzenie obchodzi 7 stycznia, według kalendarza gregoriańskiego.
Okres grudnia, którzy poprzedza święto nazywany jest Adwentem. Wtedy też wszyscy wierzący chodzą na specjalne nabożeństwa roratnie i starają się postępować lepiej. Zwieńczeniem tego okresu jest Wigilia, po niej następują dni świąteczne, kiedy to jest również czas ustawowo wolny od pracy.

Boże Narodzenie wiąże się z wieloma przyjemnymi tradycjami, jak wspólne śpiewanie kolęd, łamanie się opłatkiem, składanie sobie życzeń oraz dawanie prezentów. Ma to być czas radości i pojednania.
Nie możemy zapomnieć o choince! Jest to drzewko, żywe lub sztuczne, które przyozdabiamy najróżniejszymi dekoracjami: bombkami, figurkami, cukierkami czy kolorowymi łańcuchami. Dzieło zwieńczamy lampkami choinkowymi, które pomogą stworzyć wyjątkowy nastrój.

Nic dziwnego, że Boże Narodzenie należy do bardzo lubianych świąt! Wspaniała atmosfera, okazja do spędzenia czasu z bliższymi oraz wspólne cieszenie się wolnym czasem jest gratką dla każdego. W przypadku ludzi wierzących jest to również okres zastanowienia się nad sobą oraz poprawy postępowania.