Boże Narodzenie

Jest to jedno z najważniejszych i zarazem najpopularniejszych świąt religii chrześcijańskiej. Zarówno mali i duzi z utęsknieniem wypatrują pierwszej gwiazdki i suto zastawionego wigilijnego stołu. W naszej kulturze Boże Narodzenie oprócz wymiaru religijnego jest również celebrowanym zwyczajem lub tradycją w rodzinach niechrześcijańskich.

Według wierzeń jest to dzień narodzenia Jezusa Chrystusa, czyli Boga chrześcijan. Niezmienne jest on obchodzony dnia 25 grudnia. Wieczór wcześniej chrześcijanie jedzą wieczerzę wigilijną i dają sobie prezenty. Nieodłącznym elementem tego święta jest pasterka, czyli msza święta o północy z 24 na 25 grudnia. Odłam prawosławny Boże Narodzenie obchodzi 7 stycznia, według kalendarza gregoriańskiego.
Okres grudnia, którzy poprzedza święto nazywany jest Adwentem. Wtedy też wszyscy wierzący chodzą na specjalne nabożeństwa roratnie i starają się postępować lepiej. Zwieńczeniem tego okresu jest Wigilia, po niej następują dni świąteczne, kiedy to jest również czas ustawowo wolny od pracy.

Boże Narodzenie wiąże się z wieloma przyjemnymi tradycjami, jak wspólne śpiewanie kolęd, łamanie się opłatkiem, składanie sobie życzeń oraz dawanie prezentów. Ma to być czas radości i pojednania.
Nie możemy zapomnieć o choince! Jest to drzewko, żywe lub sztuczne, które przyozdabiamy najróżniejszymi dekoracjami: bombkami, figurkami, cukierkami czy kolorowymi łańcuchami. Dzieło zwieńczamy lampkami choinkowymi, które pomogą stworzyć wyjątkowy nastrój.

Nic dziwnego, że Boże Narodzenie należy do bardzo lubianych świąt! Wspaniała atmosfera, okazja do spędzenia czasu z bliższymi oraz wspólne cieszenie się wolnym czasem jest gratką dla każdego. W przypadku ludzi wierzących jest to również okres zastanowienia się nad sobą oraz poprawy postępowania.


Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 364

Fatal error: Uncaught Exception: Cache directory not writable. Comet Cache needs this directory please: `/home/bti/public_html/hdp.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache/http/www-xn--yczenia-vwb-xn--witeczne-j8a17f-net-pl`. Set permissions to `755` or higher; `777` might be needed in some cases. in /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:367 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thro in /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 367